«Травмапедагогіка для українських шкіл»
Як усе починалося…
«Все, що ми усвідомлюємо, ми можемо цим керувати»
19-23 серпня 2024 року Косівський ліцей №1 імені Ярослава Мудрого Косівської міської ради Косівського району Івано-Франківської області мав за честь бути учасником проєкту «Травмапедагогіка для українських шкіл».
Нашими тренерами стали Богдана Цьолковська, вчитель зарубіжної літератури, та Людмила Сурнова, вчитель української мови та літератури. Педагоги радо поділилисяз учасниками навчально-виховного процесу отриманими знаннями та досвідом, впроваджуючи в освітньому закладі шляхи подолання проблем психологічної безпеки не лише дітей, а й батьків і вчителів. Упродовж вересня-жовтня було проведено ряд заходів-тренінгів, спрямованих на покращення ментального здоров’я учасників занять. Адже, піклуючись про ментальне здоров’я, ми покращуємо якість свого життя, дбаємо про себе та інших у складний для країни час.
Перший тренінг стартував 30 серпня 2024 року із зустрічі з батьками Косівського ліцею №1 імені Ярослава Мудрого і був присвячений темі «Що таке травмапедагогіка, або Як допомогти батькам розвивати стресостійкість?». Застосувавши на практиці різні техніки та вправи («Абетка радості», «Моя батарейка», дихальні та тілесні практики тощо), Людмила Сурнова, класний керівник 8-В класу, допомогла батькам, як долати стрес і відновлюватися після нього, а також як знаходити радість від спілкування з власними дітьми.
День Знань для одинадцятикласниківліцею завершився виховною годиною з елементами тренінгу «Резильєнтність. Ресурсна валіза учня-випускника. Практика вдячності». Разом з БогданоюЦьолковською, класним керівником 11-Б класу, школярі визначали власну ресурсність та емоційний стан, пошук внутрішньої сили, щоб якісно навчатися, розвиватися і комунікувати, незважаючи на виклики сьогодення.
Наступними крокамидля реалізації проєкту«Травмапедагогіка для українських шкіл»були зустрічі з колегами ліцею. Так, 13 вересня 2024 року темою заняття для класних керівників став тренінг «Стійкість учителів в умовах хронічного стресу. Стрес і травма. Роль педагога у роботі з травмою». Коло, яке сформували наші учасники, насправді об’єднало, додало позитиву та емоційно «перезавантажило». Дихальні вправи, «оплески здоров’я», різноманітні руханки стали улюбленими інструментами для збереження ментального здоров’я.
15 жовтня 2024 року тренери провели тренінг «Травма-інформована педагогіка: форми і методи роботи в українській школі» для методичного центру вчителів гуманітарно-суспільного циклу ліцею. Опрацювали основні форми взаємодії із травмованою дитиною, стратегії «Миттєва допомога», навчалися надавати розвивальний зворотний зв’язок.
Підсумковим етапом зустрічей із педагогами став 20 жовтня 2024 року тренінг на тему «Взаємодія із дитиною в травмі. Техніки травма-інформованої допомоги. Тілесні практики та майндфулнес». Вправа «Палітра моїх домінуючих емоцій» показала учасникам, як можна впоратися з негативними емоціями, вміти «викинути» їх через арт-метод, дати їм лад, спрямувати в позитивне русло. Корисним для вчителів було знайомство з майндфулнес, адже ця практика сприяє усвідомленню своїх емоцій, думок і почуттів у кожному моменті життя. Родзинками тренінгів були ігри з парашутом, м’ячиками, м’якими іграшками тощо. Тримаючись за руки, посміхаючись і обмінюючись теплими емоціями, словами вдячності ми утвердилися у життєвій істині: «Люди нас травмують, але й Люди нас зцілюють»!
Ми щиро вдячні усім, хто причетний до організації та проведення заходів у рамках проєкту«Травмапедагогіка для українських шкіл», який реалізовувався у Польщі (м.Варшава) у співпраці громадських організацій DialogueforUnderstandinge.V. (Німеччина) та Обʼєднання «Агенція розвитку освітньої політики (Україна) за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини в 2023р-2025рр., а також Департаменту освіти Варшави.
Дорогі колеги та колежанки! Ви залишили нас з відчуттям наповненості, щастя, вдячності, натхнення та сили. Ви – найкращі!
Далі буде!..